logo male3.JPG, 27kB

Napsali o nás


15.2.2022

Akce 4.9.2021 – Veselý jarmark Zvířetice aneb zámek pomáhal a jeho výsledek


zdroj: lednové vydání měsíčníku Bakovsko

24.9.2021

Akce 4.9.2021 – Veselý jarmark, aneb zámek pomáhal

Tato akce letos nahradila naši „Bukovinu bez bariér“, kterou jsme pořádali jako spolek po několik let.

Díky úžasné spolupráci s panem Dvořákem, vedoucím Turistického informačního centra zámku Zvířetice jsme našli odvahu a požádali ho za spolek LOVI o možnost uspořádat na zámku Zvířetice benefiční akci ve prospěch chráněného bydlení v Bakově nad Jizerou. Nejen, že nám akci povolil, ale ještě přednesl návrh v městské radě, aby výtěžek ze vstupného a hry o poklad byl též věnován ve prospěch chráněného bydlení. Rada Bakova nad Jizerou a městská tento návrh odsouhlasila.

Podařilo se nám zajistit jako prodejce různé neziskové organizace s výrobky svých klientů, regionální prodejce dobrot a milých dárků a řemeslníky s ukázkami práce (kovářku, keramika, přadleny) i kvalitní občerstvení. Největší zásluhu na zajištění zajímavých účinkujících a prodejců měla paní Kohoutová (naše předsedkyně), která věnovala organizaci celé akce spoustu času a úsilí.

Hradní nádvoří bylo po obvodu plné stánků, ale naštěstí uprostřed zůstal i volný prostor pro vystoupení šermířů - skupiny Mordýři z Kosmonos, kata Jeronýma s biči a historické skupiny Furianti z Malé Bělé. Za jejich oživení jarmarku jim patří projev naší vděčnosti a poděkování.

Na obhlížení stánků a nákupy jsme sami příliš času neměli, protože jsme se museli starat o naši soutěž s věcnými cenami, dílničku, prodej našich výrobků a hlavně o pořadatelskou činnost. Tentokrát mimo členů spolku nám pro změnu pomáhali kamarádi.

Akce se zadařila snad ve všem, vyšlo i počasí a návštěvníci byli spokojení. Úsilí naše i pořadatelů z infocentra bylo korunováno úspěchem, pro chráněné bydlení se vybralo za vstupné 17.500 Kč a náš spolek svými aktivitami vydělal 8.500 Kč. Celkem 26.000 Kč, které budou všechny použity pro zakoupení vybavení do chráněného bydlení v Bakově, lednice a čistička vzduchu.

Předání zakoupených věcí se uskuteční v chráněném bydlení za přítomnosti představitelů města Bakova nad Jizerou, zástupců TIC Zvířetice a zástupců našeho spolku. I o této události Vás budeme informovat.

Děkujeme všem spolupořadatelům a zejména pracovníkům Turistického Informačního centra zámku Zvířetice za účinnou pomoc, účinkujícím, prodejcům a řemeslníkům. Všichni beze zbytku přispěli k tomu, že se vydařila a naplnila svůj záměr – pomoci druhým. Nejvíc však chceme poděkovat panu starostovi Bakova nad Jizerou a členům Rady města za pochopení pro uspořádání této akce, velkorysé schválení použití vstupného pro její benefiční účel.

Autor : Irena Majorová, LOVI, z.s.

29.8.2021

Kouzelný den Zvířetice 28.8.2021
Alchymistická dílna

Náš spolek byl přizván ke kouzlení na zámku Zvířetice. Tentokrát jsme měli na akci pouze dílničky, protože druhá část spolku byla na dožínkách ve Vestci. Díky tomu, že jsme se rozdělili a vypomáhali nám i rodinní příslušníci.

Původní téma akce mělo být kouzlení v duchu Harryho Pottera. V kouzelnické škole se budoucí kouzelníci učili míchat lektvary a tak nás napadlo udělat dílničky v tomto duchu. Akorát jsme to nasměrovali spíš do stylu ALCHYMIE.

Vyrobili jsme k tomu účelu i určité kulisy - hábity, nasvětlenou zástěnou s měsíčními znaky a baňky a lahve s barokními etiketami. Etikety jsme nafotili s laskavým dovolením vedení muzea a lékárny U bílého jednorožce v Klatovech.

Při počátečním zmatku, aby se nahnal čas, nám vydatně pomáhali z Turistického informačního centra zámku, paní Kosařová vybalovat a aranžovat věci a pan Dvořák nám sehnal ještě nějaké věci, které jsme nutně potřebovali. Za tuhle účinnou pomoc jsme jim velmi vděční, protože díky tomu jsme to všechno zvládli včas.

Jako dílničku měly děti malování „Dračích pečetí“, balzám na rty, odlévání mýdla do formiček, sypanou svíčku a jako hlavní trhák byla „chemikova zahrádka“. Pro informaci – chemikova zahrádka je směs vodního skla a destilované vody, do které se vhazují krystaly modré a zelené skalice. Po chvíli je vidět, jak krystaly v roztoku rostou. Jako bonus, když byl čas, tak si děti mohly namíchat směs jedlé sody, kyseliny citronové a vody – krásně jim to v baňce vypěnilo. Mimo jejich úkoly jsme měli pro ně i další efekty. Do různě barevných roztoků byl vhazován suchý led a tak všechno kouřilo a bublalo, jako v opravdové alchymistické dílně. Děcka měla oči navrch hlavy. Diváků i účastníků dílniček bylo spousta a tak v naší alchymistické dílně bylo stále plno lidí.

Nápad přiblížit dětem něco málo z chemie měl úžasný úspěch nejen u dětí, ale také u pořadatelů, zámku Zvířetice, kterým za pozvání na tuto akci a hlavně za účinnou pomoc velmi děkujeme.

Autor: Irena Majorová, LOVI,z.s.

27.5.2019

300 let zříceniny Zvířetice

Náš spolek byl po dohodě s doslova dobrým duchem hradu panem Vojtěchem Dvořákem přizván ke spoluúčasti na této akci. Měli jsme volné pole působnosti ohledně prezentace spolku a hlavně obrovský prostor pro naše dílničky, které byly zařazeny jako součást programu.

V sobotu ráno jsme přijeli k hradu s plnou dodávkou věcí. Podle předběžných instrukcí se na nádvoří hradu nemělo zajíždět. Když jsme odnosili všechny věci na místo, uviděli jsme jinou dodávku, jak zajela dovnitř, až kam terén nádvoří dovolil (můj parťák mě chtěl za to uškrtit). Nastal ještě jeden drobný zádrhel v místě, kde jsme měli mít dílničku - spala tam ještě nějaká parta lidí. Něž se rozkoukali a vyklidili prostor, tak to trvalo pěkně dlouho. Motali se od ničeho k ničemu a tak jsem jim nakonec poslední zbytky věcí zabalila a vynesla ven. Ani neprotestovali.

Potom začala hektická příprava. Krásné bylo, že každou chvíli přišel někdo z pořadatelů s dotazem, jestli něco nepotřebujeme, nebo s nabídkou, že jim přebývá nějaký stůl a jestli by se nám hodil. Díky tomu jsem mohla vystavit všechny věci tak, aby si děti mohly vybrat, co chtějí tvořit. taky měli spoustu prostoru na vlastní tvorbu. Horší to bylo s propagačním materiálem spolku, protože vítr občas shodil, co se dalo.

Nosným programem této akce byla hra, která provedla účastníky po celé zřícenině, a nakonec po najití všech indicií účastníci dali dohromady tajenku a to pošeptali do ucha Leontýnce. Ta sídlila v dobře skryté místnosti, která ještě nikdy nebyla otevřená pro veřejnost. Místnost byla poněkud temná a prostor osvětlovaly svíčky. Vchod hlídal rytíř a v temnotě svítil bílý šat Leontýnky, takže to bylo takové mile tajemné. Hra měla veliký úspěch a děti neodešly s prázdnou - každý, kdo splnil všechny úkoly, dostal od Leontýnky dáreček.

Po obědě jsme už měli ve dvou v naší dílničce plné ruce práce, abychom všechno stihli. Kolem druhé hodiny, kdy byl největší nával, přijela rodina s malým Davídkem (chlapeček z Mnichova Hradiště, kterého náš spolek několik let při jeho nemoci podporuje). Představila jsem ho davu. Chvíli byli pod bannerem LOVI, ale Davídek se bál a tak brzy zase odjeli. Díky návalu v dílničce jsme je ani nestačili vyfotit.

Aby tato akce nevybočovala z našeho normálu, přišel jako tradičně i déšť. Díky tomu, že jsme byli v krytém prostoru, tak to mělo výhodu – přitáhlo to další lidi k mám dovnitř. Kolem šesté jsme zabalili a za patřičného slejváku odnosili věci do auta (zase až před hrad).

Úspěch dílničky byl úžasný. Dá se říct, že pochvala se nesla celým hradem, protože se děti i u ostatních stánků a u pořadatelů chlubili, co všechno si dokázaly vyrobit.

Rozloučili jsme se se všemi a pan Dvořák nám poděkoval za účast a slíbil, že nás zase pozve, až bude nějaká další akce. Ještě se omlouval, že na nás díky fofru neměl čas, ale že si všechno u nás nafotil.

Tato akce byla pro nás velkým úspěchem. Za to vděčíme především panu Dvořákovi, že náš spolek přizval ke spoluúčasti na velké oslavě "300 let zříceniny Zvířetice". Budeme se těšit na další spolupráci s ním, jak nám při loučení nabídl.

Když hokej pomáhá! Hráči Boleslavi a Sparty podpořili charitativní akci

Autor: iSport.cz
Hokej hrál během mistrovství světa prim nejen v srdcích českých fanoušků, ale i při charitativní akci v Českém ráji. Hokejisté pražské Sparty a Mladé Boleslavi i letos podpořili čtvrtý ročník akce Bukovina bez bariér, pořádané spolkem LOVI z.s. a obcí Horní Bukovina a jejich dobrovolnými hasiči v areálu koupaliště v Dolní Bukovině nedaleko Mladé Boleslavi.

Akce má za cíl finančně přispět na úhradu rehabilitačního kurzu pro epileptické děti z Mnichova Hradiště a na vybavení Domova sv. Josefa v Ždírci, který pomáhá osobám s roztroušenou sklerózou. Bukovinu bez bariér podpořili stejně jako v minulých ročnících hokejisté BK Mladá Boleslav, kteří kromě účasti na autogramiádě předali i šek na finanční dar ve výši 7 000 Kč. Jejich soupeři z HC Sparta Praha věnovali do aukce dres s podpisy všech hráčů.
Foto naleznete ZDE

16.5.2019

HOKEJISTÉ Z MLADÉ BOLESLAVI SE BUDOU PODEPISOVAT NA KOUPALIŠTI V DOLNÍ BUKOVINĚ

M l. B o l. – Pokud ještě nemáte žádné plány na tuto sobotu 18. května, tady je jeden žhavý tip: na koupališti "U Hrocha" v Dolní Bukovině se budou v rámci akce s názvem Bukovina bez bariér od 12 hodin podepisovat hokejisté BK Mladá Boleslav František Hrdinka a Oscar Flynn! Už v 10 hodin navíc vypukne fotbalový mini turnaj dětských družstev, ve kterém se představí Bruslaři ze 6. třídy. Vstupné na akci je dobrovolné a bude věnováno na pomoc potřebným, tentokrát na dvojici vážně nemocných chlapců Honzíka Hanuše a Davídka Koška a Domovu sv. Josefa pro osoby s roztroušenou sklérozou. Zábava je pro děti i dospělé připravená až do odpoledních hodin.

8.1.2019

SUCHDOLSKÉ LISTY, prosinec 2018


19.5.2018

Když hokej pomáhá! Hráči Boleslavi a Sparty podpořili charitativní akci

Autor: iSport.cz
Na ledě jsou nesmiřitelnými soupeři, „v civilu“ neváhají společně pomoci dobré věci. Hokejisté pražské Sparty a Mladé Boleslavi podpořili 19. května již třetí ročník akce Bukovina bez bariér, pořádané spolkem LOVI z.s. a obcí Horní Bukovina a jejich dobrovolnými hasiči v areálu koupaliště v Dolní Bukovině nedaleko Mladé Boleslavi. Akce, z níž se už stává tradice, má za cíl finančně přispět na úhradu rehabilitačně logopedického kursu čtyřletého Honzíka Hanuše z Mnichova Hradiště, který trpí těžkou formou epilepsie. Další výzvou je i finanční pomoc pro pracovníky Domova sv. Josefa, která má zajistit kurz na speciální terapeutické postupy při péči o osoby s roztroušenou sklerózou. Bukovinu bez bariér podpořili stejně jako v minulých ročnících hokejisté BK Mladá Boleslav, kteří kromě účasti na autogramiádě předali i šek na finanční dar ve výši 5 000 Kč. Jejich soupeři z HC Sparta Praha věnovali do aukce dres s podpisy všech hráčů. Doprovodný turnaj v minifotbale žáků letos vyhrálo mužstvo SK Kosmonosy.
 

Více ZDE

17.5.2018

Webová stránka HK Mladá Boleslav

M l. B o l. – Pokud ještě nemáte žádné plány na tuto sobotu, tady je jeden žhavý tip: na koupališti v Dolní Bukovině se budou v rámci akce s názvem Bukovina bez bariér od 11 hodin podepisovat hokejisté BK Mladá Boleslav Tomáš Knotek, David Němeček, Martin Procházka a Jan Růžička! Ve stejný čas, tedy v 11 hodin, navíc vypukne fotbalový mini turnaj dětských družstev, ve kterém se představí Bruslaři z 5. třídy. Vstupné na akci je dobrovolné a bude věnováno na pomoc malému Honzíkovi Hanušovi z Mnichova Hradiště, trpícího epilepsií a Domovu sv. Josefa pro osoby s roztroušenou sklerózou. Zábava je pro děti i dospělé připravená až do odpoledních hodin.
foto ZDE

28.6.2017

Rádi zveřejňujeme bezprostřední reakci žáků 9.třídy ZŠ Járy Cimermana v Lysolajích, kterou nám poslali po simulovaném soudním jednání, které jsme pro ně organizovali v rámci našeho projektu výuky žáků devátých tříd základů práva a kde si žáci zahráli sami ve funkcích
soudců, obviněného, žalobce, obhájce či svědků. Fotky z akce naleznete ZDE.

Dobrý den,
zasíláme reakce na náš společný projekt:

Naši zkušenost u soudu bychom označili za velmi naučnou.
Bylo příjemné naučit se nové věci takovým způsobem. Naše třída si velice užila hrát role a oceňujeme vážný přístup, který celá akce měla.
Zkušenosti se nám určitě budou hodit do budoucna.
Přednáška byla přínosná, zajímavá a každého z nás bavila. Kdybychom měli mluvit přímo o panu Viktorovi, byl skvělý, mluvil srozumitelně a tak, abychom to pochopili i my, puberťáci. Dokázal z nás, kteří jsme normálně divocí, udělat zodpovědné mladé lidi. Asi bychom si nemohli přát lepší lekci.

Děkujeme.
Za 9. třídu
Jakub

1.6.2017

Když hokej pomáhá! Hráči Boleslavi a Sparty podpořili charitativní akci

Na ledě jsou nesmiřitelnými soupeři, „v civilu“ neváhají společně pomoci dobré věci. Hokejisté pražské Sparty a Mladé Boleslavi podpořili 27. května již druhý ročník akce Bukovina bez bariér, pořádané spolkem LOVI z.s. a obcí Horní Bukovina v areálu koupaliště v Dolní Bukovině nedaleko Mladé Boleslavi. Charitativní akce byla směřována na podporu Domova sv. Josefa pro pacienty s roztroušenou sklerózou a pro malého Honzíka Hanuše, který statečně bojuje se silnou formou epilepsie. Mladou Boleslav zastoupili kromě hokejistů i prvoligoví fotbalisté místního klubu, za Prahu se přidali hráči HC Sparta Praha.

Součástí odpoledne byl stejně jako v prvním ročníku fotbalový turnaj dětí, ve kterém mladí hokejisté BK Mladá Boleslav obhájili prvenství z roku 2016.
Zdroj: isport.blesk.cz

29.6.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR - Bourání bariér - Bukovina 2016

Jak daleko je od úžasného nápadu k jeho realizaci, to si vyzkoušeli všichni, kdo se podíleli na organizaci této akce. Ale největší podíl na úspěchu měla Zlata Kohoutová, která to všechno dala do pohybu a zajistila, co se dalo.

22.května .2016 nastal den "D" - Akce BUKOVINA BEZ BARIÉR 2016 - Bourání bariér. Počasí bylo už od rána jak někde na Jadranu. Rychle jsme dokončovali poslední přípravy, aby bylo všechno včas připravené. V jedenáct bylo hotovo a my doufali, že všechno dobře dopadne. Týmy malých fotbalistů se s nadšením vrhly do boje o medaile. Mimo tento turnaj probíhal ještě další program - korálková dílnička, soutěže pro děti, výroba svíček, střílení z kuše aj. Byl tu také drobný prodej dekoračních předmětů a rukodělných prací i farmářských dobrot. Po skončení fotbalového turnaje přišla na řadu "Velká soutěž", kde svou šikovnost předvedli naši hendikepovaní přátelé, ale to nebylo všechno. Ještě jako divadelní skupina MO-MENT zahráli krásně nacvičené divadelní představení - Sněhurku. Sklidili za to zasloužený potlesk. Potom taky vystoupila s úspěchem taneční skupina BÁBRLINKY. A program pomalu končil vyhlášením výherního bazárku. K tomu pěkně vyhrávala kapela DUO RAMBAJS KUROVODICE. Lidé se víceméně začali rozcházet, když konečně dorazili hasiči z Mladoboleslavké Škodovky a předvedli něco ze své činnosti. Byla to škoda, že tento bod programu v pozdním odpoledni trochu zapadl, protože to bylo opravdu zajímavé.

A najednou tu byl opravdu konec. Přišlo loučení s kurovodickými. Ty šťastné výrazy jejich tváří, rozzářené oči a naprosto spontální poděkování dokonale vyvážily jakoukoliv námahu spojenou s touto akcí. Úžasné bylo, že se všichni organizátoři nezávisle na sobě bez jakéhokoliv přemýšlení shodli na téměř stejné větě: TAK ZA ROK ZASE TADY - stálo to za to.

Byl to první zkušební ročník a tak se vyskytla i řada drobných organizačních problémů, ale ty pro nás jsou poučením pro příště (chybami se člověk učí). No a teď nám nezbývá, než se po prázdninách rovnou pustit do přípravy dalšího ročníku. Důležité je, že se nám nejen výtěžku z drobných darů návštěvníků, ale několika větších sponzorských částek podařilo splnit účel, ke kterému jsme akci připravovali- pořídit pro areál koupaliště v Dolní Bukovině mobilní sociální zařízení pro hendikepované návštěvníky. V okamžiku, kdy Vy čtete tento článek, je mobilní zařízení už na cestě na koupaliště, aby bylo ihned nainstalováno.

14.6.2016
M l. B o l. / H. B u k o v i n a – Boleslavští šesťáci vyrazili v sobotu 22. května 2016 spolu se svým trenérem do Horní Bukoviny, kde se konalo Májové bourání bariér. Na koupaliště byl vstup zdarma, bezbariérový přístup, odehrál se zde fotbalový mini turnaj, nechyběly bohaté kulturní zážitky a v neposlední řadě se zde konala i autogramiáda hráčů A týmu.
Celý článek naleznete zde

20.5.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR

M l. B o l. – Pokud ještě nemáte žádné plány na tuto neděli, tady je jeden žhavý tip: na koupališti v Dolní Bukovině se budou v rámci akce s názvem Májové bourání bariér od 12 hodin podepisovat hokejisté BK Mladá Boleslav David Rittich, Radan Lenc a Tomáš Hyka! Už v 11 hodin navíc vypukne fotbalový mini turnaj dětských družstev, ve kterém se představí Bruslaři ze 7. třídy. Vstupné na akci je dobrovolné a bude věnováno na pomoc potřebným. Zábava je pro děti i dospělé připravená až do odpoledních hodin.
BK Mladá Boleslav


Fotbalisté i hokejisté Mladé Boleslavi spojí síly, podpoří nadaci

Prožili úspěšnou sezonu, teď pomohou dobré věci. Fotbalisté i hokejisté Mladé Boleslavi podpoří v neděli 22. května 1. ročník akce „Bukovina bez bariér“, jejímž cílem je vybrat finanční prostředky na vybudování bezbariérového přístupu na koupališti v Dolní Bukovině.

Mladoboleslavští fotbalisté letošní ročník Synot ligy zakončili na 4. místě a ve středu vyhráli domácí pohár, jejich hokejoví kolegové se probili až do semifinále extraligy. Oba kluby teď věnovaly dohromady 10 000 Kč nadaci, která bezbariérový přístup buduje.

Hráči se navíc na koupališti v Dolní Bukovině zúčastní autogramiády: akce začíná v 11.00 fotbalovým turnajem dětských družstev, fotbalisté a hokejisté se budou podepisovat o hodinu později.

10.5.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR

na tento ojedinělý projekt v našem regionu Vás zvou Chlapi jako hory (boleslavští hokejisté) zde budou mít autogramiádu, chlapi jako hory (profesionální hasiči) zde budou předvádět simulovaný zásah s veškerým nasazením ostré techniky. Děcka si zahrají fotbalový turnaj a o kulturu se postarají kurovodičtí umělci tancující Bábrlinky, divadlo MO-MENT a dueto Rambajz jistě podpoří soutěž našich hendikepovaných spoluobčanů o hodnotné ceny. Výtěžek akce bude sloužit na bezbariérové zařízení pro hedikepované, které bude instalováno právě na bukovinském koupališti. Velmi se těším na opět silně inspirující setkání.
JOSEF MLČOCH,
ŘED. DOMOVA POD SKALAMI
KUROVODICE, P.S.S.
Facebook Domov Pod Skalami Kurovodice

21.3.2016

Radost v chráněném bydlení

Nestává se často, že se v našem chráněném bydlení sešlo tolik lidí. Byla nás plná kuchyň a bylo co slavit.

Společnost LOVI, na základě konkrétní prosby uživatelů, dala dohromady krásný sponzorský dar. Dostali jsme dva digitální fotoaparáty a tyčový mixér. Dále jsme se domluvili s předsedkyní tohoto spolku, p. doktorkou na návštěvě Prahy, kde bychom měli navštívit Parlament České republiky, dále místo, kde se cvičí psy na závody v běhu mezi překážkami a případně další místa, která nás budou zajímat. To tedy bude výlet, jen aby nám na to stačil celý den... a určitě to všechno nafotíme a dáme na internet.

Dámy se také porozhlédly po našem domově. Moc se jim u nás líbilo, ochutnaly připravené pohoštění (tradiční chlebíčky), které jsme udělali vlastními silami a byly, jak již tradičně vynikající.

V průběhu tohoto měsíce nám bylo přislíbeno, že se k nám konečně dostanou slíbené počítače (notebooky) a právě na nich si budeme moci prohlížet vytvořené obrázky. Slečna Primásková nám již vytvořila dokonce facebookovou adresu https://www.facebook.com/DPS.CHB1/. A právě tam budeme naše fotografie směřovat a snad se nám podaří i nějaké články o našem okolí, možná se časem objeví i nějaké v těchto novinách?
Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat Společnosti LOVI, za předané věcné dary, za krásné odpolední chvíle, kdy nás navštívili v našem domově. Moc si darů vážíme.

Na základě osobní návštěvy při předávání darů a prodiskutování výše uvedeného textu s uživateli Chráněného bydlení v Bakově nad Jizerou sepsal,
JOSEF MLČOCH,
ŘED. DOMOVA POD SKALAMI
KUROVODICE, P.S.S.

11.3.2016

Simulované soudní jednání

V loňském roce začala naše škola spolupracovat s občanským sdružením LOVI, z.s., které se mimo jiné zabývá přednášovou činností pro mládež. Cílem těchto výchovných programů je posílení právního vědomí žáků a jejich orientace v aplikaci práva. Ciklus naplánovaných přednášek pro žáky 9. ročníků se odehraje v průběhu celého školního roku v rámci předmětu občanská výchova. Prosinec byl věnovaný simulovanému trestnímu jednání přímo v prostorách Právnické fakulty UK ve cvičné soudní síni.

Hlavnímu líčení z oboru trestního práva předcházela důkladná příprava ve škole. Žáci si nejprve rozdělili role a poté se seznámili s případem. Pročetli výpovědi svědků, nastudovali podkladové materiály, vypracovali obžalobu a získali potřebné důkazy. Jak sami uvedli, strávili hodně času nad posuzováním závažnosti daného činu, shromažďováním polehčujících okolností a sbíráním informací. Samotné je překvapilo, jak je to začalo bavit.

Ještě cestou na právnickou fakultu soudci studovali postup průběhu trestního řízení a obhájci dolaďovali s obžalovanými detaily. A když žáci oblékli skutečné taláry soudců, státních zástupců a obhájců a usedli na jejich místa, vžili se do svých rolí úplně

Hodinu a půl trval simulovaný soudní proces. Po vynesení rozsudku proběhlo krátké hodnocení, seznámení s opravdovým rozsudkem tohoto případu a diskuze.

Ještě cestou na Suchdol jsme probírali celý soudní proces. Čas strávený na právnické fakultě byl nejen zábavný, ale i velmi poučný.

Lenka Bílková, ZŠ Mikoláše Alše
Suchdolské listy č. 1/2016

28. 11. 2014

Dárek k Vánocům?
Hodil by se nový vozík

Adventní koncert v Bakově chce získat prostředky pro potřebné
Bradlec - Josef Procházka měl před svatbou, když se jeho auto střetlo s protijedoucím a rána ho z vozu vymrštila ven. Lékaři mu nedávali šanci na přežití a rodičům sdělili, aby se připravili na nejhorší. Krvácení do mozku nevěstilo nic dobrého. Rodiče se ovšem s takovou možností nehodlali smířit. A skutečně. Potom, co lékaři mladého muže zachránili, a po měsících péče rodičů se stal zázrak a Pepa se probral z komatu. Jeho mozek se začal restartovat.

Bezprostředně po nehodě následovala série operací, kóma a stěhování z jedné nemocnice do druhé. Nejen pacienta. I jeho rodičů, kteří za ním denně dojížděli. aby mu byli oporou. Přesto, že se chlapce povedlo zachránit, lékaři konstatovali, že poškození mozku je příliš velké a Pepa zůstane v kómatu.

"Nevěřila jsem tomu. Denně jsme na něj mluvili, četli mu, masírovali ho. Když pepíček začal hýbat prstem na pravé ruce, věděla jsem, že se mi vrátí," vzpomíná jeho maminka.

Poté, co se pacient probral, začal dělat pokroky. Pomalu si opět začal osvojovat motoriku, vzpomínat na všechno, co zažil před nehodou, poznávat své okolí, počítat i mluvit.

"Nikdo neví, do jaké míry se funkce mozku vrátí do normálu. V tuto chvíli je na úrovni malého dítěte. Jsem si jistá, že za čas se postaví na nohy. O tom jsem přesvědčení. Zda se ale dostane do stavu, v jakém byl před nehodou, to nikdo nedokáže říct."

Pepovu maminku péče o syna zaměstnává 24 hodin denně. Neustálá bdělost si ovšem vybírá svou daň. Kromě nekonečné únavy a zdravotních potíží stojí také spoustu peněz.

Blažkovi museli upravit dům, vybudovat rampu k domu a výtah na schodiště, pořídit nové auto a zřídit zvedací systém, který usnadňuje jinak nemožnou manipulaci s dospělým mužem upoutaným na lůžko.

"Najala bych si odlehčovací službu, ale na to už nám jednoduše nezbývají peníze. Ta únava je nejhorší. Kdybych to nechtěla dělat, tak to dělat nebudu, ale běžné věci, jako zajít si s manželem na večeři nebo zajet společně na nákup, jsou pro nás něčím nepředstavitelným," dodává paní Blažková.

Přestože Pepa prospívá, rodině by se hodila veškerá pomoc.

"Když jsme si syna před rokem přivezli domů, vážil 50 kilo. Přestože má dietní jídelníček, nemůže se hýbat, a tak nyní váží už necelých 90 kilo. Já už ho na vozíku neuvezu a procházky po okolí nám oběma chybí. Potřebovali bychom proto elektrický invalidní vozík," říká Pepova maminka.

Na repasovaný vozík dovezený ze zahraničí rodina potřebuje 20 tisíc korun. Na Pepův případ se totiž nevstahuje pojištění. Shromáždit alespoň část finančních prostředků se snaží organizátoři adventního benefičního koncertu, který se uskuteční v pondělí 1. prosince od 19. hodin v kostele sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou.
Martin Weiss
BOLESLAVSKO

3. 11. 2014
Ačkoliv mne čtenáři Haló novin znají spíše jako teoretika, tedy podle některých lidí
člověka sídlícího vě věži ze slonoviny a povzneseného nad starosti tohoto světa, nemohu
mlčet ke konkrétní situaci mé dobré známé, paní Daniely Flanderkové, s níž jsem
se náhodou setkal v Praze. Její jednadvacetiletý syn, trpící svalovou
dystrofií, se jen velmi omezeně pohybuje na elektrickém invalidním vozíku.
Je plně odkázán na pomoc a péči své matky.

Přesto se jejímu synovi, stejně jako stovkám hendikepovaných osob, v důsledku Drábkových asociálních
reforem podstatně propadly příspěvky na péči o hendikepované a někteří z nich o ně přišli úplně.
Nečasova vláda asociálů, politických diletantů a s nimi spjatých zkorumpovaných darebáků, zcela
amorálně šetřila na těch, kteří se nemohli bránit. Přitom nebyla schopna zabránit každoročnímu
úniku 2,4 bilionu Kč do zahraničí, ani řádně vybírat daně od různých zazobanců.

Spoušť, kterou po sobě zanechala, se ještě ani zdaleka nepodařilo napravit. Proto vítám čin
D.Flanderkové, která se odhodlala k boji za pozitivní změnu. Zorganizovala petiční akci, (které se
zúčastnilo zatím přes 200 lidí) požadující novelizaci příslušného zákona.
Takové lidi, kteří nečekjí, až se něco samo změní, ale odhodlaně prosazují nápravu i ve prospěch
ostatních, je třeba podpořit.

Proto jsem požádal redakci Haló novin, aby celé znění petice zveřejnila. Zároveň vyzývám jejich
čtenáře, voliče KSČM i další občany, aby se k této petici připojili. Zároveň vyzývám i poslance
za KSČM za Středočeský kraj Stanislava Grospiče, který umí prosazovat dobré věci, aby si vzal za
své urychlené přijetí příslušné změny zákona o sociálních službách. Všichni hendikepovaní, jejich
příbuzní a známí i další občané jemu i KSČM budou jistě vděční za prosazení této změny.

Doufám, že v petici jmenované orgány nezmaří změnu příslušného zákona ve prospěch
hendikepovaných jen proto, že k ní vyzvaly >>komunistické noviny<<.
Jaroslav Kučera
HALÓ noviny