logo male3.JPG, 27kB

Napsali o nás


29.6.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR - Bourání bariér - Bukovina 2016

Jak daleko je od úžasného nápadu k jeho realizaci, to si vyzkoušeli všichni, kdo se podíleli na organizaci této akce. Ale největší podíl na úspěchu měla Zlata Kohoutová, která to všechno dala do pohybu a zajistila, co se dalo.

22.května .2016 nastal den "D" - Akce BUKOVINA BEZ BARIÉR 2016 - Bourání bariér. Počasí bylo už od rána jak někde na Jadranu. Rychle jsme dokončovali poslední přípravy, aby bylo všechno včas připravené. V jedenáct bylo hotovo a my doufali, že všechno dobře dopadne. Týmy malých fotbalistů se s nadšením vrhly do boje o medaile. Mimo tento turnaj probíhal ještě další program - korálková dílnička, soutěže pro děti, výroba svíček, střílení z kuše aj. Byl tu také drobný prodej dekoračních předmětů a rukodělných prací i farmářských dobrot. Po skončení fotbalového turnaje přišla na řadu "Velká soutěž", kde svou šikovnost předvedli naši hendikepovaní přátelé, ale to nebylo všechno. Ještě jako divadelní skupina MO-MENT zahráli krásně nacvičené divadelní představení - Sněhurku. Sklidili za to zasloužený potlesk. Potom taky vystoupila s úspěchem taneční skupina BÁBRLINKY. A program pomalu končil vyhlášením výherního bazárku. K tomu pěkně vyhrávala kapela DUO RAMBAJS KUROVODICE. Lidé se víceméně začali rozcházet, když konečně dorazili hasiči z Mladoboleslavké Škodovky a předvedli něco ze své činnosti. Byla to škoda, že tento bod programu v pozdním odpoledni trochu zapadl, protože to bylo opravdu zajímavé.

A najednou tu byl opravdu konec. Přišlo loučení s kurovodickými. Ty šťastné výrazy jejich tváří, rozzářené oči a naprosto spontální poděkování dokonale vyvážily jakoukoliv námahu spojenou s touto akcí. Úžasné bylo, že se všichni organizátoři nezávisle na sobě bez jakéhokoliv přemýšlení shodli na téměř stejné větě: TAK ZA ROK ZASE TADY - stálo to za to.

Byl to první zkušební ročník a tak se vyskytla i řada drobných organizačních problémů, ale ty pro nás jsou poučením pro příště (chybami se člověk učí). No a teď nám nezbývá, než se po prázdninách rovnou pustit do přípravy dalšího ročníku. Důležité je, že se nám nejen výtěžku z drobných darů návštěvníků, ale několika větších sponzorských částek podařilo splnit účel, ke kterému jsme akci připravovali- pořídit pro areál koupaliště v Dolní Bukovině mobilní sociální zařízení pro hendikepované návštěvníky. V okamžiku, kdy Vy čtete tento článek, je mobilní zařízení už na cestě na koupaliště, aby bylo ihned nainstalováno.

14.6.2016
M l. B o l. / H. B u k o v i n a – Boleslavští šesťáci vyrazili v sobotu 22. května 2016 spolu se svým trenérem do Horní Bukoviny, kde se konalo Májové bourání bariér. Na koupaliště byl vstup zdarma, bezbariérový přístup, odehrál se zde fotbalový mini turnaj, nechyběly bohaté kulturní zážitky a v neposlední řadě se zde konala i autogramiáda hráčů A týmu.
Celý článek naleznete zde

20.5.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR

M l. B o l. – Pokud ještě nemáte žádné plány na tuto neděli, tady je jeden žhavý tip: na koupališti v Dolní Bukovině se budou v rámci akce s názvem Májové bourání bariér od 12 hodin podepisovat hokejisté BK Mladá Boleslav David Rittich, Radan Lenc a Tomáš Hyka! Už v 11 hodin navíc vypukne fotbalový mini turnaj dětských družstev, ve kterém se představí Bruslaři ze 7. třídy. Vstupné na akci je dobrovolné a bude věnováno na pomoc potřebným. Zábava je pro děti i dospělé připravená až do odpoledních hodin.
BK Mladá Boleslav


Fotbalisté i hokejisté Mladé Boleslavi spojí síly, podpoří nadaci

Prožili úspěšnou sezonu, teď pomohou dobré věci. Fotbalisté i hokejisté Mladé Boleslavi podpoří v neděli 22. května 1. ročník akce „Bukovina bez bariér“, jejímž cílem je vybrat finanční prostředky na vybudování bezbariérového přístupu na koupališti v Dolní Bukovině.

Mladoboleslavští fotbalisté letošní ročník Synot ligy zakončili na 4. místě a ve středu vyhráli domácí pohár, jejich hokejoví kolegové se probili až do semifinále extraligy. Oba kluby teď věnovaly dohromady 10 000 Kč nadaci, která bezbariérový přístup buduje.

Hráči se navíc na koupališti v Dolní Bukovině zúčastní autogramiády: akce začíná v 11.00 fotbalovým turnajem dětských družstev, fotbalisté a hokejisté se budou podepisovat o hodinu později.

10.5.2016

BUKOVINA BEZ BARIÉR

na tento ojedinělý projekt v našem regionu Vás zvou Chlapi jako hory (boleslavští hokejisté) zde budou mít autogramiádu, chlapi jako hory (profesionální hasiči) zde budou předvádět simulovaný zásah s veškerým nasazením ostré techniky. Děcka si zahrají fotbalový turnaj a o kulturu se postarají kurovodičtí umělci tancující Bábrlinky, divadlo MO-MENT a dueto Rambajz jistě podpoří soutěž našich hendikepovaných spoluobčanů o hodnotné ceny. Výtěžek akce bude sloužit na bezbariérové zařízení pro hedikepované, které bude instalováno právě na bukovinském koupališti. Velmi se těším na opět silně inspirující setkání.
JOSEF MLČOCH,
ŘED. DOMOVA POD SKALAMI
KUROVODICE, P.S.S.
Facebook Domov Pod Skalami Kurovodice

21.3.2016

Radost v chráněném bydlení

Nestává se často, že se v našem chráněném bydlení sešlo tolik lidí. Byla nás plná kuchyň a bylo co slavit.

Společnost LOVI, na základě konkrétní prosby uživatelů, dala dohromady krásný sponzorský dar. Dostali jsme dva digitální fotoaparáty a tyčový mixér. Dále jsme se domluvili s předsedkyní tohoto spolku, p. doktorkou na návštěvě Prahy, kde bychom měli navštívit Parlament České republiky, dále místo, kde se cvičí psy na závody v běhu mezi překážkami a případně další místa, která nás budou zajímat. To tedy bude výlet, jen aby nám na to stačil celý den... a určitě to všechno nafotíme a dáme na internet.

Dámy se také porozhlédly po našem domově. Moc se jim u nás líbilo, ochutnaly připravené pohoštění (tradiční chlebíčky), které jsme udělali vlastními silami a byly, jak již tradičně vynikající.

V průběhu tohoto měsíce nám bylo přislíbeno, že se k nám konečně dostanou slíbené počítače (notebooky) a právě na nich si budeme moci prohlížet vytvořené obrázky. Slečna Primásková nám již vytvořila dokonce facebookovou adresu https://www.facebook.com/DPS.CHB1/. A právě tam budeme naše fotografie směřovat a snad se nám podaří i nějaké články o našem okolí, možná se časem objeví i nějaké v těchto novinách?
Na závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat Společnosti LOVI, za předané věcné dary, za krásné odpolední chvíle, kdy nás navštívili v našem domově. Moc si darů vážíme.

Na základě osobní návštěvy při předávání darů a prodiskutování výše uvedeného textu s uživateli Chráněného bydlení v Bakově nad Jizerou sepsal,
JOSEF MLČOCH,
ŘED. DOMOVA POD SKALAMI
KUROVODICE, P.S.S.

11.3.2016

Simulované soudní jednání

V loňském roce začala naše škola spolupracovat s občanským sdružením LOVI, z.s., které se mimo jiné zabývá přednášovou činností pro mládež. Cílem těchto výchovných programů je posílení právního vědomí žáků a jejich orientace v aplikaci práva. Ciklus naplánovaných přednášek pro žáky 9. ročníků se odehraje v průběhu celého školního roku v rámci předmětu občanská výchova. Prosinec byl věnovaný simulovanému trestnímu jednání přímo v prostorách Právnické fakulty UK ve cvičné soudní síni.

Hlavnímu líčení z oboru trestního práva předcházela důkladná příprava ve škole. Žáci si nejprve rozdělili role a poté se seznámili s případem. Pročetli výpovědi svědků, nastudovali podkladové materiály, vypracovali obžalobu a získali potřebné důkazy. Jak sami uvedli, strávili hodně času nad posuzováním závažnosti daného činu, shromažďováním polehčujících okolností a sbíráním informací. Samotné je překvapilo, jak je to začalo bavit.

Ještě cestou na právnickou fakultu soudci studovali postup průběhu trestního řízení a obhájci dolaďovali s obžalovanými detaily. A když žáci oblékli skutečné taláry soudců, státních zástupců a obhájců a usedli na jejich místa, vžili se do svých rolí úplně

Hodinu a půl trval simulovaný soudní proces. Po vynesení rozsudku proběhlo krátké hodnocení, seznámení s opravdovým rozsudkem tohoto případu a diskuze.

Ještě cestou na Suchdol jsme probírali celý soudní proces. Čas strávený na právnické fakultě byl nejen zábavný, ale i velmi poučný.

Lenka Bílková, ZŠ Mikoláše Alše
Suchdolské listy č. 1/2016

28. 11. 2014

Dárek k Vánocům?
Hodil by se nový vozík

Adventní koncert v Bakově chce získat prostředky pro potřebné
Bradlec - Josef Procházka měl před svatbou, když se jeho auto střetlo s protijedoucím a rána ho z vozu vymrštila ven. Lékaři mu nedávali šanci na přežití a rodičům sdělili, aby se připravili na nejhorší. Krvácení do mozku nevěstilo nic dobrého. Rodiče se ovšem s takovou možností nehodlali smířit. A skutečně. Potom, co lékaři mladého muže zachránili, a po měsících péče rodičů se stal zázrak a Pepa se probral z komatu. Jeho mozek se začal restartovat.

Bezprostředně po nehodě následovala série operací, kóma a stěhování z jedné nemocnice do druhé. Nejen pacienta. I jeho rodičů, kteří za ním denně dojížděli. aby mu byli oporou. Přesto, že se chlapce povedlo zachránit, lékaři konstatovali, že poškození mozku je příliš velké a Pepa zůstane v kómatu.

"Nevěřila jsem tomu. Denně jsme na něj mluvili, četli mu, masírovali ho. Když pepíček začal hýbat prstem na pravé ruce, věděla jsem, že se mi vrátí," vzpomíná jeho maminka.

Poté, co se pacient probral, začal dělat pokroky. Pomalu si opět začal osvojovat motoriku, vzpomínat na všechno, co zažil před nehodou, poznávat své okolí, počítat i mluvit.

"Nikdo neví, do jaké míry se funkce mozku vrátí do normálu. V tuto chvíli je na úrovni malého dítěte. Jsem si jistá, že za čas se postaví na nohy. O tom jsem přesvědčení. Zda se ale dostane do stavu, v jakém byl před nehodou, to nikdo nedokáže říct."

Pepovu maminku péče o syna zaměstnává 24 hodin denně. Neustálá bdělost si ovšem vybírá svou daň. Kromě nekonečné únavy a zdravotních potíží stojí také spoustu peněz.

Blažkovi museli upravit dům, vybudovat rampu k domu a výtah na schodiště, pořídit nové auto a zřídit zvedací systém, který usnadňuje jinak nemožnou manipulaci s dospělým mužem upoutaným na lůžko.

"Najala bych si odlehčovací službu, ale na to už nám jednoduše nezbývají peníze. Ta únava je nejhorší. Kdybych to nechtěla dělat, tak to dělat nebudu, ale běžné věci, jako zajít si s manželem na večeři nebo zajet společně na nákup, jsou pro nás něčím nepředstavitelným," dodává paní Blažková.

Přestože Pepa prospívá, rodině by se hodila veškerá pomoc.

"Když jsme si syna před rokem přivezli domů, vážil 50 kilo. Přestože má dietní jídelníček, nemůže se hýbat, a tak nyní váží už necelých 90 kilo. Já už ho na vozíku neuvezu a procházky po okolí nám oběma chybí. Potřebovali bychom proto elektrický invalidní vozík," říká Pepova maminka.

Na repasovaný vozík dovezený ze zahraničí rodina potřebuje 20 tisíc korun. Na Pepův případ se totiž nevstahuje pojištění. Shromáždit alespoň část finančních prostředků se snaží organizátoři adventního benefičního koncertu, který se uskuteční v pondělí 1. prosince od 19. hodin v kostele sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou.
Martin Weiss
BOLESLAVSKO

3. 11. 2014
Ačkoliv mne čtenáři Haló novin znají spíše jako teoretika, tedy podle některých lidí
člověka sídlícího vě věži ze slonoviny a povzneseného nad starosti tohoto světa, nemohu
mlčet ke konkrétní situaci mé dobré známé, paní Daniely Flanderkové, s níž jsem
se náhodou setkal v Praze. Její jednadvacetiletý syn, trpící svalovou
dystrofií, se jen velmi omezeně pohybuje na elektrickém invalidním vozíku.
Je plně odkázán na pomoc a péči své matky.

Přesto se jejímu synovi, stejně jako stovkám hendikepovaných osob, v důsledku Drábkových asociálních
reforem podstatně propadly příspěvky na péči o hendikepované a někteří z nich o ně přišli úplně.
Nečasova vláda asociálů, politických diletantů a s nimi spjatých zkorumpovaných darebáků, zcela
amorálně šetřila na těch, kteří se nemohli bránit. Přitom nebyla schopna zabránit každoročnímu
úniku 2,4 bilionu Kč do zahraničí, ani řádně vybírat daně od různých zazobanců.

Spoušť, kterou po sobě zanechala, se ještě ani zdaleka nepodařilo napravit. Proto vítám čin
D.Flanderkové, která se odhodlala k boji za pozitivní změnu. Zorganizovala petiční akci, (které se
zúčastnilo zatím přes 200 lidí) požadující novelizaci příslušného zákona.
Takové lidi, kteří nečekjí, až se něco samo změní, ale odhodlaně prosazují nápravu i ve prospěch
ostatních, je třeba podpořit.

Proto jsem požádal redakci Haló novin, aby celé znění petice zveřejnila. Zároveň vyzývám jejich
čtenáře, voliče KSČM i další občany, aby se k této petici připojili. Zároveň vyzývám i poslance
za KSČM za Středočeský kraj Stanislava Grospiče, který umí prosazovat dobré věci, aby si vzal za
své urychlené přijetí příslušné změny zákona o sociálních službách. Všichni hendikepovaní, jejich
příbuzní a známí i další občané jemu i KSČM budou jistě vděční za prosazení této změny.

Doufám, že v petici jmenované orgány nezmaří změnu příslušného zákona ve prospěch
hendikepovaných jen proto, že k ní vyzvaly >>komunistické noviny<<.
Jaroslav Kučera
HALÓ noviny